Które zajęcia wybrać? Mini poradnik

Jak wybrać zajęcia w szkole dla psów

Pierwszy raz w szkole? To nie ma znaczenia, bo za każdym razem, gdy rozważasz współpracę: z nową szkołą, nową trenerką/behawiorystką, ma prawo pojawić się milion wątpliwości.

Zajęcia w profesjonalnych, legalnych placówkach nie należą do najtańszych, jak więc wybrać program, z którego faktycznie Ty i Twój pies wyniesiecie maksimum? I co to w ogóle jest maksimum? Bo dla jednej osoby będzie to trening posłuszeństwa na placu, w którym bierze udział jak najwięcej psów w różnym wieku. A dla innych ważne będą warunki dostosowane do trudności, socjalizacja, a nie jak najszybsze wprowadzanie trudnych ćwiczeń. Jeśli chcesz stopniowo, w tempie psa wchodzić na kolejne etapy wtajemniczenia, to Balans.dog jest dla Ciebie.

Na początek musimy ustalić, czy interesują Cię zajęcia online czy stacjonarne

ONLINE

Współpraca z trenerem online ma mnóstwo zalet. Przy innej okazji opowiem Ci o konsultacjach zdalnych specjalistycznych – prowadziłam tak swoich kursantów obedience: z Polski i spoza. A dzisiaj skupimy się na kursach i konsultacjach podstawowych. 

Kursy online możemy podzielić na te, które są dla Ciebie dostępne przez 24h i te z trenerem live (czyli: na żywo).

Kursy dostępne przez 24h – co to znaczy?

To znaczy, że wchodzisz do sklepu, kupujesz taki kurs, po czym natychmiast otrzymujesz do niego dostęp i możesz z niego korzystać wtedy kiedy chcesz. Kurs jest już nagrany, możesz przeglądać filmy i inne materiały edukacyjne.

To świetna forma nauki, kiedy masz niewiele czasu i chcesz przerabiać lekcje w swoim tempie. 

Czasami kursy online występują w wersji podstawowej i premium – w tej drugiej, masz zapewniony dodatkowy kontakt z trenerem. Możesz dopytać go o to co dla Ciebie ważne, wysłać filmiki i uzyskać informację zwrotną. Taki kontakt może być też indywidualną konsultacją np. na Zoomie.

Ale czasami możesz szukać innego rozwiązania. 

Jeśli zależy Ci na spotkaniu z trenerem twarzą w twarz i możliwością obserwowania jego pracy w realnym czasie, wybierz kurs z trenerem live. Taki kurs polega na tym, że łączy część wykładową z praktyką. Możesz na żywo zobaczyć w jaki sposób trener uzyskuje konkretne efekty ze swoim psem, a następnie masz szansę w czasie spotkania pokazać swoją pracę. Trener wspiera Cię przez cały czas: nawiguje głosem i pokazując na swoim psie, w jaki sposób możesz zmienić pozycję ręki, gdzie się przesunąć, w którym momencie pochwalić zwierzę. Otrzymujesz bardzo dokładne instrukcje w realnym czasie. Dzięki tej bezpośredniej formule, gdy tylko potrzebujesz o coś dopytać: robisz to i natychmiast uzyskujesz odpowiedź!

Często dostaję pytania kiedy otwieramy filię szkoły w …. (tu wpisz odpowiednie miasto)? Bo danej osobie podoba się nasze podejście, sposób działania Balansu, lubi nasze trenerki i chciałaby pracować pod okiem jednej z nich. 

Kursy online z trenerem live odpowiadają na tą potrzebę, bo aby w nim uczestniczyć nie musisz mieszkać w Krakowie (tu działa nasza szkoła), możesz nadawać z dowolnego miejsca na świecie, a i tak spotykać się z nami w realnym czasie i czerpać z takiej formy współpracy.


W Balansie w tej formule odbywają się kursy

 • Przygotowanie na szczeniaka
 • Psie Przedszkole
 • Sztuczki dla Szczeniaka
 • Sztuczki – podstawy dla każdego psa

Online odbywają się też webinary. Mają formę wykładu z prezentacją, z pojedynczymi filmikami. Podczas takiego wykładu jest przewidziany czas na pytania uczestników. Webinary są świetne, jeśli potrzebujesz skondensowanej wiedzy, takiego wejścia w temat, rozeznania się w nim. Oczywiście, są też specjalistyczne webinary, ale teraz rozmawiamy o tych skierowanych do osób, które zaczynają i chcą w mądry sposób, świadomie wychowywać swojego psa.

Porównując przeciętny webinar do kursu online, bez wahania mogę powiedzieć, że to ten drugi jest bardziej napakowany wiedzą i praktyką. 

STACJONARNIE

Zajęcia odbywające się stacjonarnie to te, w których bierzesz udział w miejscowości, w której mieszkasz. Nasza szkoła dla ludzi i dla psów mieści się w Krakowie, na Podgórzu, więc działamy w obrębie miasta. Bywa, że trenerki dojeżdżają poza jego granice, ale koszty takiego wyjazdu są spore: więcej czasu pracy trenerki, większe zużycie paliwa… Staramy się raczej polecać inne szkoły działające w pobliżu klienta lub zapraszamy na zajęcia online z trenerem live.

Jak wybrać zajęcia stacjonarne?

W Balans.dog mamy różne ścieżki, odpowiadające na potrzeby różnych psów i opiekunów. Możesz z nami trenować mając psa dowolnej rasy. Hodowlany czy z adopcji, wystawowy czy kundelek… To nie ma znaczenia. Podobnie jest z wiekiem: jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych to każdy moment jest dobry aby zacząć ćwiczyć ze swoim psem.

Pokażę Ci wybór odpowiednich zajęć na przykładach, ale możesz też rozwiązać quiz i sprawdzić!

Kiedy masz szczeniaka możesz wybrać pomiędzy:

 • Szczeniaczkowem Premium
 • Szczeniaczkowem: Podstawowym lub Sportowym
 • Korzystnym Pakietem Spotkań

Szczeniaczkowo to kurs, podczas którego w niewielkiej grupie, maksymalnie do czterech psów, będziesz ćwiczyć podstawowe umiejętności. Co jest ważne: to nie są zajęcia, na których wprowadzacie niesamowicie zaawansowane rzeczy, ale uczycie się prostych rzeczy w trudnych warunkach. 

I tu uwaga: szczeniaki są różne! Są te bardziej nieśmiałe, wrażliwe na różne bodźce środowiskowe, dla których wyzwaniem będzie to, że cokolwiek porusza się w obrębie placu. A są szczeniaki – kaczuchy, po których kolokwialnie mówiąc, więcej spływa. Taki szczeniak podczas pracy w grupie potrzebuje więcej zadań. Może więc okazać się lepszym pomysłem przesunięcie go do grupy dla starszaków. 

Wiele też zależy od Twoich umiejętności. Jeśli masz doświadczenie w pracy z psami to zamiast przedszkola, lepiej będzie gdy skorzystasz z kursów dla zaawansowanych psów albo zajęć klubowych – te drugie są dostępne abonamentowo, tylko dla osób zdecydowanych trenować regularnie. 

Jeśli wybierzesz kursy dorosłych, możesz umówić się ze swoją trenerką i przyjechać na plac w czasie, gdy zajęcia mają starsze psy – wybrać odpowiedni dla Was dystans i przeprowadzić krótki trening.

Ważne abyś wiedział_a, że szczeniaczkowo to nie wyścig zbrojeń: kto nauczy się więcej, ale czas, kiedy:

 • poznajesz swojego szczeniaka
 • uczysz się jak go wspierać w trudnych sytuacjach 
 • uczysz się jak pies się uczy
 • uzyskujesz informację zwrotną od swojej trenerki, która na bieżąco może wskazać Ci jak uniknąć pewnych błędów, lepiej przeprowadzić sesję treningową; lepiej = tak by uczestnictwo w niej sprawiało psu więcej radości
 • wypracowujesz pewne schematy przydatne w późniejszej nauce i codziennych sytuacjach i wiele, wiele więcej. Diabeł tkwi w szczegółach, więc jeśli nie rozumiesz po co Wam robienie jakiegoś banalnego zadania, warto dopytać trenerkę aby pokazała szerszą perspektywę.

“Zaawansowany trening to bardzo dobrze zrobione podstawy”.

Ken Ramirez

Jeśli chcesz jak najwięcej się nauczyć, popracować nad bardziej złożonymi umiejętnościami, umówić się z trenerem w miejscach, w których chcesz pokazać mu codzienne zachowanie psa, zdecydowanie lepiej wybrać szczeniaczkowo premium lub pakiet pięciu spotkań.

Szczeniaczkowo Premium to połączenie konsultacji indywidualnych i szkoleń grupowych. Z jednej strony macie trenerkę na wyłączność: może to pomóc na przykład, kiedy Twój pies obawia się podróżowania samochodem. Możecie zacząć współpracę w miejscu Waszego zamieszkania, wspólnie przećwiczyć wchodzenie do auta i pojechać na zajęcia wtedy, kiedy Twój pies będzie na to gotowy.

Pakiet konsultacji indywidualnych to spotkania z trenerką 1:1. Pod kątem dostosowania do Twoich potrzeb, wyglądają tak samo jak Szczeniaczkowo Premium, ale nie zawiera ćwiczeń grupowych. 

Pod kątem ceny: Szczeniaczkowo i Pakiet konsultacji indywidualnych są wersją bardziej budżetową. Szczeniaczkowo Premium to inwestycja rzędu 1000zł.*

*W naszej szkole nie musisz martwić się nagłym, sporym wydatkiem, bo korzystamy z bramek płatności, które oferują raty 0%. Wtedy dzielisz wpłatę na 2-3 miesiące, czyli dokładnie tyle ile trwa kurs, a z Twojego konta co miesiąc pobierana jest część kwoty bez dodatkowych kosztów.

Co my polecamy najbardziej osobie, która ma szczeniaczka?

Zdecydowanie konsultacje indywidualne i Szczeniaczkowo Premium. Po prostu dają większe możliwości by cały trening dostosować do psa. Bardzo staramy się robić to w grupie i gdybyś porównał_a zajęcia w tradycyjnej szkole do takich, które prowadzimy my zauważysz, że mimo spotkania z kilkoma psami, każdy ma swój indywidualny trening. 

To co czasami jest trudne dla opiekunów, to zrozumienie, że dla niektórych psów spotkania trzeba mocno skracać. Opiekunowie lubią wiedzieć, że otrzymają dużo czasu, ale zdecydowanie ważniejsza od długości lekcji jest jakość doświadczeń. Jeśli Twój maluch jest przypadkiem potrzebującym przyjść na plac na 5-10 minut i wyjść, porozmawiaj o tym z trenerką: nie ma problemu, żeby inaczej rozłożyć Wasze sesje treningowe/udział w zajęciach. Jest dla nas ważne, aby treningi realnie wspierały kursantów i pomagały im realizować cele.

Skoro bardziej polecamy zajęcia indywidualne to po co w ogóle praca w grupie?

Praca w grupie jest potrzebna, ponieważ przy odpowiednio dobranych psach, Twój szczeniak będzie miał szansę podczas zajęć rozwijać kompetencje społeczne. Dodatkowo, codzienne życie z psem w mieście polega na nieustannym wchodzeniu w trudne sytuacje: wychodzisz przed blok, a tu na skwerze gonią się spuszczone ze smyczy psy, znajdujesz odludne miejsce na łące, a tu ścigająca się ekipa czworonogów. No i to mijanie się z innymi psami, często na rozciągniętej flexi, na wąskich chodnikach, tuż przy jezdni… Chcemy nauczyć Cię jak reagować w takich sytuacjach, bo znamy realia: to co dzieje się w Waszym życiu na co dzień ma większy wpływ na Waszą relację niż to, czy Twój pies opanuje nowe, skomplikowane ćwiczenia. 

A przechodząc do sztuczek… 😀

Jeśli jesteś opiekunem z zacięciem sportowym, trening sprawia Ci przyjemność, chcesz uczyć: siebie i swojego psa, zaawansowanych technicznie umiejętności, kurs sztuczek to doskonały pomysł. Dobrze ułożony trening jest ogromną wartością w życiu psa. Wzbogaca jego codzienność: nasz drapieżnik ma szansę zdobywania jedzenia, interakcji z opiekunem, pokonywania nowych wyzwań, co rozwija jego pewność siebie. Dlatego bardzo, bardzo zachęcamy do korzystania z takiej formy współpracy.

Dobrym pomysłem może być połączenie: Szczeniaczkowa Premium z kursem Sztuczek online, wtedy niektóre rzeczy, te bardziej związane z codziennym funkcjonowaniem przerabiacie na żywo, a w domu, w Waszej bezpiecznej przestrzeni, na spokojnie szlifujecie coraz trudniejsze zadania. Tak samo połączyć możesz Szczeniaczkowo i Kurs Sztuczek online: trochę pracy w grupie w trudnych warunkach i trochę pracy indywidualne w zaciszu domowym.

Co do sztuczek, nigdy nie wiemy, które umiejętności przydadzą się nam w przyszłości, ale na pewno możemy powiedzieć, że umiejętność uczenia psa różnych zachowań należy do kategorii: wiecznie zielony. Wszystko jedno, czy będziesz potrzebować przyzwyczaić psa do wizyt w gabinecie, czy nauczyć konkretnego zadania. Poznałaś_eś już jak można to robić, więc świetnie sobie poradzisz.

A jaką ścieżkę proponujemy dla psa dorosłego, który ma więcej niż 6 miesięcy życia?

Jeśli masz psa powyżej szóstego miesiąca życia: ma siedem miesięcy, rok, półtora do dwóch, powinien zainteresować Cię kurs Przyjemne Życie z nastolatkiem. Jego zalety to praca w grupie: umiejętność współpracy z człowiekiem mimo tego, że w pobliżu są obecne psy ułatwia życie w wielu, codziennych sytuacjach spacerowych. Poza tym, skupia się na umiejętnościach pomagających nam, ludziom, przetrwać kryzysy ze swoim czworonogiem. Niech pierwszy rzuci kamieniem kto kochając swojego psa na zabój, nie ma czasem ochoty go udusić. 

Dlatego wprowadzamy i utrwalamy Bezpieczne Miejsce, rezygnację, przywołanie i przeplatamy je aktywnymi ćwiczeniami. Dzięki temu wilk syty i owca cała: mamy ćwiczenia dla przyjemności, które można wykorzystać do urozmaicania codziennych spacerów, ale i te ratujące nas przed szaleństwem.

Dla aktywnych psów i opiekunów proponujemy kursy Frisbee i Sportowe Podstawy z elementami treningu, który – dla zwizualizowania jakie problemy rozwiązuje – możemy powiedzieć, że rozwija u psa opanowanie w trudnych sytuacjach. Trening psiego zen to nie samokontrola, ale odpowiednio do stopnia zaawansowania dostosowane utrudnienia.

Przed zajęciami sprawdź koniecznie ich regulamin, ponieważ wykupując kurs zgadzasz się na zawarte w nim zasady.

Zobacz też

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =

 1. Super, że opisałaś wszystko tak klarownie tym poście. Trochę się nad tym zastanawiałam a to mi dużo rozjaśniło.